Ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby
Neustály vývoj solárnej technológie – fotovoltiky zlepšil jej využitie, funkčnosť a efektivitu. Týmto sa zvýšila dostupnosť solárnych nabíjačiek a je zabezpečený široký výber týchto produktov. Sprievodca nákupom solárnej nabíjačky vám môže pomôcť pri kúpe vhodného pomocníka pre vaše potreby.
Čo zvážiť pred nákupom?
Pri výbere solárnej prenosnej nabíjačky je dôležité zvážiť typ zariadenia, ktoré chcete nabíjať. Môžu to byť 5V USB mobilné zariadenia alebo 12V akumulátory. Dôležitým údajom je tiež kapacita batérie, ktorú chcete nabíjať, a prispôsobiť výber solárnej nabíjačky podľa toho. Treba tiež zvážiť frekvenciu používania (čím častejšie, tým výkonnejšia solárna nabíjačka) a hmotnosť nabíjačky, ak ju budete používať na expedície.
Ďalším faktorom je spôsob nabíjania. Môžete si vybrať medzi nabíjaním na priamom slnku (solárna nabíjačka bez batérie) alebo solárnou nabíjačkou s internou batériou, ktorá vám umožní využiť energiu aj v noci.
Rôzne typy solárnych nabíjačiek
Existujú solárne nabíjačky s výstupom USB 5V, ktoré sú ideálne na nabíjanie mobilných zariadení. Tiež sú k dispozícii solárne nabíjačky s integrovanou batériou, ktoré ukladajú energiu do batérie a umožňujú jej použitie aj v oblačnom počasí. Solárne nabíjačky na priame nabíjanie bez batérie sú určené na nabíjanie priamo zo slnečného žiarenia.
Okrem toho existujú aj flexibilné solárne nabíjačky, ktoré sú ľahké a skladné, a nabíjačky určené pre olovené batérie s napätím 12V, vhodné pre nabíjanie rôznych vozidiel a batérií.
Faktory ovplyvňujúce výkon solárnej nabíjačky
Množstvo vygenerovanej energie závisí od veľkosti solárneho panelu, účinnosti solárneho článku, kvality slnečného žiarenia, stupňa oblačnosti, uhla dopadu slnečného žiarenia a umiestnenia solárneho článku za sklom.
Typy solárnych článkov a ich účinnosť
Existujú amorfné solárne články, ktoré zachytávajú širšie spektrum svetla a sú vhodné aj na nabíjanie za sklom, ale majú nižšiu účinnosť a kratšiu životnosť. Kryštalické články (polykryštalické alebo monokryštalické) majú vyššiu účinnosť pri priamom slnečnom žiarení, ale horšiu schopnosť absorbovania rozptýleného difúzneho žiarenia.