Zdrojom energie sú stále najmä fosílne palivá ako uhlie, ropa a zemný plyn. Solárne panely vedia ušetriť množstvo emisií CO2 a zároveň aj vašu peňaženku. Nie ste si istí, aký solárny panel zvoliť? Keďže sú solárne panely dlhodobou investíciou, pri ich kúpe je vhodné si ich poriadne naštudovať a zohľadniť viacero aspektov.
Ak ste sa rozhodli zainvestovať do solárnych panelov pre svoju domácnosť, pomôžete produkovaním „zelenej“ energie nielen prírode, ale potenciálne aj svojej peňaženke v budúcnosti. Mestá sú v súčasnosti väčšinový producent CO2 a spotrebiteľ elektrickej energie. Zdrojom energie sú stále najmä fosílne palivá ako uhlie, ropa a zemný plyn. Solárne panely vedia ušetriť množstvo emisií CO2 a zároveň aj vašu peňaženku. Nie ste si istí, aký solárny panel zvoliť? Keďže sú solárne panely dlhodobou investíciou, pri ich kúpe je vhodné si ich poriadne naštudovať a zohľadniť viacero aspektov.
Náklady
Toto je pravdepodobne prvý faktor, ktorý ľudia zvažujú pri porovnávaní solárnych panelov. Náklady na solárny panel sú určené rôznymi premennými: výkonom (vo wattoch [W]), fyzickou veľkosťou, značkou, kvalitou materiálov, trvanlivosťou (alebo záručnou lehotou) a akýmikoľvek osvedčeniami, ktoré môže solárny panel mať.
Zvažovanie prvotných nákladov by nemalo by byť jediným faktorom, ktorý treba brať do úvahy, pretože najmenej nákladný panel nemusí byť najúčinnejším a z dlhodobého hľadiska pravdepodobne nie najlepším riešením.
Kvalita solárneho panela
Na trhu je mnoho výrobcov solárnych panelov, ktorí sa líšia kvalitou, cenou a účinnosťou. Sú výrobcovia solárnych panelov, ktorí kontrolujú každú fázu výrobného procesu. Dôrazne kladú na kvalitu a veľa investujú do výskumu a vývoja. Existujú aj iní výrobcovia, ktorí iba zostavujú panely, ale nevyrábajú svoje vlastné články a do výskumu a vývoja neinvestujú. Vzhľadom na to, že ide veľkú investíciu, je dôležité urobiť prieskum a zistiť, či boli klienti spokojní s produktom, alebo zákazníckym servisom.
Energetická účinnosť
Účinnosť solárneho panela je číslo (väčšinou v percentách), ktoré určuje, aká časť svetelnej energie, ktorá dopadne na panel, sa premení na elektrickú energiu. Panely s väčšou efektivitou sú teda lepšie (a drahšie). Najlepšou voľbou nie je vždy zohnať najväčší a najúčinnejší solárny panel, pretože by ste nakoniec mohli minúť viac peňazí, ako by ste potrebovali na pokrytie svojej spotreby.
Mali by ste zhodnotiť svoje požiadavky a nájsť panel (a ich počet), ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám; nie je dobré podceňovať, ale takisto ani preceňovať reálnu potrebu. Podobne nepotrebujete Ferrari, aby ste vzali svoje deti do školy (samozrejme to môžete mať, ale to isté môžete urobiť oveľa menej).
Teplotný koeficient
Teplotný koeficient popisuje vplyv tepla, ktoré má vplyv na prevádzkovú účinnosť solárneho panelu po inštalácii. Menší koeficient znamená menej teplotne závislých strát. Takisto panely s horším teplotným koeficientom viac degradujú pri operácií vo vyšších teplotách.
Trvanlivosť
Môže to byť pre vás indikátor dôvery vo výrobcu a jeho produkt. Solárne panely majú zvyčajne záruku 20 až 25 rokov. Ak výrobca neponúka dostatočne dlhú záručnú lehotu, môžete mať podozrenie, že produkt nie je veľmi dobrý, a preto nechcú prevziať žiadnu zodpovednosť. V takom prípade buďte opatrní, aby ste sa nedali nalákať na dobrú cenu, pretože by ste to mohli z dlhodobého hľadiska ľutovať.
Takisto je dôležité, aby ste solárne panely riadne udržiavali, aby sa zvýšila ich životnosť. Našťastie táto údržba nie je veľmi náročná.
Veľkosť
Fyzická veľkosť solárneho panela je priamo úmerná výkonu (vo Wattoch), ktorý je panel schopný dodať (pri ideálnych podmienkach). Uistite sa, že ste nainštalovali solárne panely, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby napájali všetky vaše zariadenia. Priemerná domácnosť využije približne 4kW solárny systém. Koľko potrebujete vy si viete zistiť pomocou sledovania počítadla spotrebovanej energie, kde novšie digitálne „hodiny“ zobrazia aj aktuálnu spotrebu domácnosti. Tiež sa uistite, že máte miesto potrebné na jeho inštaláciu. Fyzická veľkosť panelu sa bude líšiť takisto v závislosti od typu solárnych článkov použitých na zostavenie panelu.
Výkon solárnych panelov je pravdepodobne najdôležitejšia vec, ktorú musíte trafiť, pretože podcenenie čísla povedie k nedostatku energie a nadhodnotenie povedie k zbytočne väčšej počiatočnej cene.
Druhy použitých solárnych buniek
Existujú rôzne typy solárnych panelov vyrobené pomocou inej technológie a materiálov, a teda aj s rôznou účinnosťou. Aj keď ich mená môžu znieť mätúco, je dobré byť aspoň trochu v obraze. Monokryštalický kremík ponúka vysokú účinnosť a dobrú tepelnú znášanlivosť s malými rozmermi. Polykryštalické (alebo multikryštalické) kremíkové solárne panely sú teraz najobľúbenejšou voľbou v inštaláciách pre domácnosti. Existujú tiež amorfné (alebo tenkovrstvé) kremíkové články, ktoré používajú najmenšie množstvo kremíka a nie sú príliš účinné. Pri ekvivalentnom príkone bude kryštalický panel menší ako amorfný panel.
Výber solárnych panelov sa spočiatku môže zdať ako náročná technická úloha, ale s trochou snahy si dokážete vybrať systém, ktorý bude vašej domácnosti dokonalo vyhovovať a nie len premení vašu domácnosť na viac „zelenú“, ale pritom aj niečo ušetríte. Porovnajte ponuky, ktoré máte k dispozícii, zistite si o nich recenzie a inšpirujte sa ľuďmi v okolí, ktorých sa môžete osobne opýtať na ich skúsenosti.